Üye Girişi
ATB BİLGİ PANELİ
Mobil Linkler
ETKİNLİK TAKVİMİ
BORSAVİZYON
Borsavizyon Dergisi
ANKET
HUBUBAT TEK. LABORATUVAR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ANKETİ
Ankete Katıl
ÜYE MEMNUNİYET ANKETİ
Ankete Katıl
Yeni Web Sitemiz Hakkında Görüşleriniz
Ankete Katıl
SERTİFİKALAR
LİNKLER
STK’ların 15 Temmuz Bildirisi ATB’de okundu

15 TEMMUZ’U ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ
 
“GÜCÜMÜZ MİLLİ İRADE, HEDEF BÜYÜK TÜRKİYE”
 
Türkiye’nin sivil toplumunu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan; Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) adına hazırlanan ortak bildiri Ankara Ticaret Borsası’nda (ATB)  açıklandı. 
 
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz tarafından okunan bildiride “15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız” denilerek “Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye” vurgusu yapıldı.
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Mehmet Deryal’ın katılımıyla yapılan açıklama, 81 ilde aynı saatte okundu. 

Sivil Toplum Kuruluşları adına hazırlanan ve ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz tarafından kamuoyuna açıklanan bildirinin tam metni şöyledir:
“TARİHİMİZİN EN ZOR GÜNLERİNDEN BİRİ OLAN 15 TEMMUZ'UN YILDÖNÜMÜNE GİRİYORUZ
 İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.
 
15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz.
Çünkü bu alçak girişim, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 
15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi.
O gece Fetullahçı terör örgütü,“devleti” ele geçirmeye,milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak, Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı.
Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti.
Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu.
Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Darbe girişimine karşı net tavır gösterdiler. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.
15 Temmuz’da Türkiye en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir.
Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir.“Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışındaki hiçbir güç yönetemez.”
Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik.
Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit edildi.
2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz.  Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet, demokrasisi için bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır.
 
Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir.
Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır.”
 
Zorlu süreç aşıldı
Bildirinin ikinci kısmında 15 Temmuz sonrası ekonomide yaşanan gelişmelere de yer verilerek şu görüşlere yer verildi:
“En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu.Darbe girişimi sonrası toplumumuz büyük bir travma yaşadı.FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü.
Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık.Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık.Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık.İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık.Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık.
Çok açık ifade ediyoruz ki Türkiye, dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır.
Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı.Ama biz dimdik ayaktayız.  Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık.Ama rehavete kapılmayacağız.Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var.
 
15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık. 
Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız.
Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek daha ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.
 
Dost ülkelere çağrı
15 Temmuz bildirisinin son kısmında ise; Türkiye’nin dostları olan ülkelere seslenilerek “aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır” denilerek “ Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz.  FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de ciddi desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz” 
 
Açıklama; bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.
Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız.
Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak.
Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. 
Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye” şeklinde tamamlandı.
 
Kimler katıldı ?
ATB’de yapılan 15 Temmuz bildirisini açıklama toplantısına ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Mehmet Deryal ile birlikte Şereflikoçhisar Ticaret Odası başkanı Yasin Tekin, Çubuk Ticaret Borsası Başkanı Veli Demir, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri ile ATB Meclis üyeleriyle basın mensupları katıldı.


RESİMLER

Bu içerik 13.07.2017 tarihinde yayınlandı ve 247 kez görüntülendi.
İLETİŞİM
Macun Mahallesi 171. Sokak No:4 Yenimahalle / ANKARA
T : +90 312 327 00 00 (pbx)      F : +90 312 324 08 57      E-Mail : info@ankaratb.org.tr