Üye Girişi
ATB BİLGİ PANELİ
Mobil Linkler
ETKİNLİK TAKVİMİ
BORSAVİZYON
Borsavizyon Dergisi
ANKET
HUBUBAT TEK. LABORATUVAR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ANKETİ
Ankete Katıl
ÜYE MEMNUNİYET ANKETİ
Ankete Katıl
Yeni Web Sitemiz Hakkında Görüşleriniz
Ankete Katıl
SERTİFİKALAR
LİNKLER
Faik Yavuz, Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumu’na katıldı

23.08.2017 / Belgrad Sırbistan
 
 
TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve ATB Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Belgrad’ta düzenlenen Türkiye-Sırbistan Tarım İş Fuarı’na katıldı. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Başkanlığında Türk özel sektör temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen Forum, iki ülke iş dünyasından 200 civarında katılımcıyı biraraya getirdi.
Faik Yavuz Forum’da yaptığı konuşmada Türk iş dünyasının dünyanın her yerinde başarılı işlere imza attığını vurgularken, “Dünyada 1 milyar insan açlık sınırında yaşıyor. Biz tarım ve hayvancılık sektörünün temsilcileri olarak çok stratejik bir konumdayız ve hem ülkelerimize hem bütün insanlığa faydalı olmak için elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu.
 
Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumunun açılışında konuşan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Türk iş adamlarına güvendiğini ve onların her yerde olduğu gibi Sırbistan'da da başarılı olacağına inandığını söyledi.
 
Sırp ve Türk iş adamlarının el ele vermesiyle hem batıya hem doğuya açılabileceklerinin altını çizen Fakıbaba, "Burada Türkiye kazanacak, burada Sırbistan halkı kazanacak." ifadelerini kullandı.
 
Gıda ve tarımın önemine işaret eden Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İnsanların her türlü teçhizatları olabilir, makineleri olabilir, teknolojileri olabilir ama gıda çok önemlidir. Yani bütün Sırbistan, bütün Türkiye sizin olsa, üç gün açlığa dayanabilirsiniz, beş gün dayanabilirsiniz. Ondan sonra bir porsiyon yemek için bütün malvarlığınızı satabilirsiniz. Tarımın, yiyeceğin, gıdanın ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Milyonlarca insan şu anda açlık sınırının altında yaşıyor. Bizim elimizde, hem Türkiye'de hem Sırbistan'da çok değerli araziler, topraklar var. Biz beraber bunlardan çok güzel ürünler elde edebiliriz."
 
Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic de iki ülkenin cumhurbaşkanlarının, özellikle tarım ve gıda alanlarında "gol atmaları" için gerekli siyasi imkanları sunduğunu vurgulayarak, bu noktada Sırbistan tarafının sahip olduğu coğrafi konuma değindi.
 
Sırbistan'ın lojistik bakımdan Avrupa'ya yakın, AB, Rusya, Çin ve Türkiye ile iyi ticari ilişkilere sahip bir ülke olduğunun altını çizen Nedimovic, bugün Türk mevkidaşı ile yaptığı görüşmede de iki ülkeyi de memnun edecek çözümler bulmak adına fikir alışverişinde bulunduklarının belirtti.
 
Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumunun sponsoru olan Halkbank'ın Genel Müdürü Osman Arslan ise tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarına diyalog imkanı sağlamak adına bir araya geldiklerinin altını çizdi.


RESİMLER

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde yayınlandı ve 185 kez görüntülendi.
İLETİŞİM
Macun Mahallesi 171. Sokak No:4 Yenimahalle / ANKARA
T : +90 312 327 00 00 (pbx)      F : +90 312 324 08 57      E-Mail : info@ankaratb.org.tr