Üye Girişi
ATB BİLGİ PANELİ
Mobil Linkler
ETKİNLİK TAKVİMİ
BORSAVİZYON
Borsavizyon Dergisi
ANKET
Memnuniyet Anketi
Üye Memnuniyet Anketi
SERTİFİKALAR
LİNKLER
Akreditasyon Sertifika Töreni İkiz Kuleler`de yapıldı

Akreditasyon sistemi denetiminden geçen oda borsalar sertifikalarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldılar.​ TOBB ev sahipliğinde yapılan törende, Ankara Ticaret Borsası (ATB), borsalar arasında en yüksek puanı alarak Türkiye birincisi oldu.

Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, söz konusu sertifikanın oda ve borsaların verdiği hizmetin bir belgesi olduğunu söyledi. Akreditasyon denetim sürecini başarıyla tamamlayan 150 oda ve borsanın akreditasyon sertifikalarını alacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa temsilcilerinden bu belgelerini asmalarını rica etti.

Hisarcıklıoğlu, dünyanın bir değişim ve dönüşümden geçtiğini belirterek, TOBB ve oda-borsa camiası olarak bu değişim ve dönüşümün öncüsü olmak zorunda olduklarını kaydetti.

Türk iş dünyasının başkanı olarak, Avrupa'da, Asya Pasifik'te, İslam ülkelerinde ve Türk Cumhuriyetleri'nde oda başkanlığı ya da yönetim kurulu üyeliği yaptığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, salgın dönemini dünyaya kıyasla Türk iş dünyasının en az etkiyle atlattığını aktardı.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, akreditasyon sistemi sayesinde oda ve borsaların kendilerini geliştirdiğini anlattı. Akredite oda ve borsaların 30'dan fazla ülkenin odaları ile proje yürüttüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların girişimcilere en iyi şekilde hizmet üreten ve sunan merkezler haline geldiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların hizmet kalitesi anlamında, Londra, Paris, Berlin'deki oda-borsa seviyesine ulaştığını vurgulayarak, tüm dünyaya sistemi ihraç edecek konuma geldiklerini ifade etti.

- "Yeni akreditasyon standardını belirledik"

Hisarcıklıoğlu, şu an 365 oda ve borsadan 278'inin akredite edildiğini, 35'inin de sürecinin devam ettiğini belirterek, tüm oda ve borsaların akredite olmasını hedeflediklerini söyledi.

Talep ve görüşler doğrultusunda yeni hedeflere uygun, yeni bir akreditasyon standardı belirledikleri bilgisini veren Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

"Ticaret, e-ticaret ve dış ticaret, sanayi-üretim, tedarik zinciri ve AR-GE faaliyetleri, sosyal sorumluluk, turizm ve coğrafi işaret gibi yerel değerlerin tanıtımı, istihdam ve mesleki eğitim gibi konular da artık standardın yeni dönemde bir parçası haline geldi. Akreditasyon sisteminde tam puan 65'ti, şimdi tam puanı 100'e çıkarıyoruz. Geçmişte puanlarınıza göre A, B, C olarak sınıflanıyordunuz. Artık puanlarınıza göre 5, 6 ve 7 yıldızla sınıflanacaksınız. Yani A sınıfı akredite olanlar, bundan sonra 7 yıldızlı oda-borsa haline gelmiş olacak. Odaların ve borsaların akreditasyon sistemlerini birbirinden ayırıyoruz. Borsalar, artık kendilerine özgü bir standartta, asli borsacılık hizmetleri bazında denetlenecekler."

Hisarcıklıoğlu, yapılan bu değişikliklerle daha kaliteli kurumsal hizmet sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Kriterleri zorlaştırarak, oda-borsalara yeni ve daha yüksek bir hedef verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, akreditasyon sisteminin 20. yılında oda ve borsaları bir üst lige daha çıkarmayı amaçladıklarına vurgu yaptı.

-ATB Başkanı Yavuz

Sözlerine TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Akreditasyon sistemine olan desteği dolayısıyla teşekkür ederek başlayan ATB Başkanı ve TOBB Akreditasyon Kurulu Başkanı Faik Yavuz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

2001 yılında, dünyadaki tüm oda yapılarını inceleyerek akreditasyon sistemini ülkemize getirdik. Bu konuda EUROCHAMBERS ve İngiltere Ticaret Odası ile işbirliği yaparak, Alman Odalarının en iyi uygulamalarını da inceleyerek “Oda Akreditasyon Modeli”ni geliştirdik.

Oda/borsalarımızda kurumsallık yolunda adım atmalarını, Üyelerimize profesyonel hizmet sunulmasını, İş dünyasında oda/borsaların güvenirliğinin artırılmasını ve Türk oda/borsa sistemimiz ile Avrupa ve dünya oda/borsa sistemleri arasında uyum sağlanmasını amaçladık.

2021 yılı sonu itibariyle 188 oda ve 90 borsa olmak üzere toplamda 278 oda/borsamız akredite olmuş durumda. Oda/borsalarımız akredite olabilmek için başvuru sürecinden itibaren zorlu aşamalardan geçerek bu statüyü elde edebiliyorlar.

Bu zorlu süreçte oda/borsalarımız üst yönetimleri, genel sekreterleri ve çalışanları için birçok eğitim programı organize ediyor, bölgesel akreditasyon çalıştaylarında bir araya geliyor, oda/borsalarımıza geliştirme ziyaretleri düzenliyor ve bağımsız denetçi kuruluşlar ile oda/borsalarımızın denetimlerini gerçekleştiriyoruz.

-Sizler sahiplenmeden, önemsemeden yüksek puan alabilmek zor

Yeri gelmişken çok önemli birkaç hususu oda/borsa başkanlarımız buradayken vurgulamak istiyorum:

Oda borsalarınız artık stratejik planlarla yönetiliyor.  Stratejik planlarınız yönetim olarak sizin hedefleriniz, sizin taahhütleriniz. Üyelerinize verdiğiniz sözleri, projeleri, hizmetleri çok önemsemeli ve kanaat önderleri olarak tüm yerel paydaşlarınızla ve çalışanlarınızla birlikte hazırlamalısınız ama vizyon sizin vizyonunuz sizin hayalleriniz olmalı.

Biz akreditasyon denetimlerinde aslında yönetimlerin, meclislerin ve komitelerin çalışmalarını da puanlıyoruz. Sizler sahiplenmeden, kaynak ayırmadan, önemsemeden, çalışanlarınıza destek olmadan bu sistemde yüksek puanlar elde edebilmek çok zor. Aynı zamanda hizmetlerinizin sürekliliği çok önemli. Amacımız verdiğiniz taahhütleri yerine getirebilmek, her üyeye dokunabilmek olmalı.   

Vizyonlarınızın, planlarınızın takipçisi siz olmalısınız. Akreditasyon faaliyetlerini yönetim ve meclis toplantılarında gündemlerinize alın, konuşun, daha iyi ne yapabiliriz diye projeler geliştirin. 

TOBB yönetim kurulu olarak çok da kaynak ayırıyoruz destekliyoruz. Bildiğiniz gibi son 2 yıldır yoğun şekilde yeni akreditasyon standardı üzerine çalıştık, çalışmalarımız da neredeyse tamamladık. Tüm akreditasyon standardını revize ettik.

Bu çalışmalara da başlamadan önce akredite oda/borsalarımızın hepsinin fikrini aldık, tek tek sorduk ve talep edilen konuları standarda yansıttık. Sayın başkanımız sizlere birazdan bazı önemli gelişmeleri ve değişiklikleri anlatacak.

Bu çalışmalar sürerken sahadan gelen talepleri de dikkate almaya devam ettik ve gerçekleştirdik.

-Kapımız gelen herkese açık

Akredite olan oda/borsalara da denetim öncesi «geliştirme ziyaretleri» uygulamaya başladık.

Geliştirme ziyaretleri ve denetimlerin gün sayılarını artırdık. Geliştirme ziyaretleri ile denetimlere giden denetçinin aynı olması kuralını uygulamaya başladık. Özdeğerlendirme yazılımını yeni beklentilere göre revize ettik. Oda/borsalar için akreditasyon kurulu üyelerimizin oda/borsaları ile mentorluk çalışmalarına başladık.

Bu çalışmalardaki en çok emeği geçenlerden biri de oda/borsalarımıza düzenlediğimiz geliştirme ziyaretleri ve denetimler de birlikte çalıştığımız uluslararası bağımsız denetçi kuruluşumuz Türk Loydu. Huzurunuzda onlara da ayrıca emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Bilgi birikimimizi ve tecrübelerimizi sadece kendi oda ve borsalarımıza aktarmıyoruz. Bu konuda kapımız, gelen herkese açık. Yıllardır İslam ve Ortadoğu ülkelerine, Türk Cumhuriyetlerine ve bazı Avrupa ülkelerine de akreditasyon sistemini anlatıyor ve onlarında oda/borsa yapılarını güçlendirmeleri için aracı rol üstleniyoruz. 

-Bakan Yardımcısı Uçurmak

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ise konuşmasında, hizmet kalitesinin belirli bir standarda bağlandığını gösteren akreditasyon töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Oda ve borsaların gümrükler ve bakanlıkla yakından ilgili olduğunu ifade eden Uçarmak, oda ve borsalarda verilen akreditasyonun, hizmet kalitesini belirli bir noktaya getirmesiyle ticari hayatı kolaylaştıracağını, oda ve borsalara disiplin kazandıracağını bildirdi.RESİMLER

Yayın Tarihi : 09.09.2022 / Okunma Sayısı : 345
İLETİŞİM
Macun Mahallesi 171. Cadde No:4 Yenimahalle / ANKARA
T : +90 312 327 00 00 (pbx)      F : +90 312 324 08 57      E-Mail : info@ankaratb.org.tr