Üye Girişi
ATB BİLGİ PANELİ
Mobil Linkler
ETKİNLİK TAKVİMİ
BORSAVİZYON
Borsavizyon Dergisi
ANKET
Memnuniyet Anketi
Üye Memnuniyet Anketi
SERTİFİKALAR
LİNKLER
Genç Girişimciler İçin Avrupa Değişim Programı

20.03.2024 / Ankara

20 Mart 2024 tarihinde 14.00-15.30 saatleri arasında genç girişimciler için Avrupa Değişim Programı çevrim içi bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir.

Çevrim içi bilgilendirme toplantısı linki: bit.ly/3wY064t

Genç girişimciler için Erasmus, yeni veya istekli girişimcilere diğer katılımcı ülkelerde küçük işletmeleri yöneten deneyimli girişimcilerden öğrenme şansı veren sınır ötesi bir değişim programıdır.

Deneyim alışverişi, deneyimli girişimcinin yanında kaldığı süre boyunca gerçekleşir ve bu da yeni girişimcinin küçük bir firmayı yönetmek için gereken becerileri kazanmasına yardımcı olur. Ev sahibi, işine ilişkin yeni bakış açılarından yararlanır ve yabancı ortaklarla iş birliği yapma veya yeni pazarlar hakkında bilgi edinme fırsatlarına sahip olur.

Ankara Kalkınma Ajansı, Veneto Bölgesi Ticaret Odası Sendikası (Trade union of the Chamber of Commerce of Veneto Region-İtalya) liderliğinde kurulan İtalya, Belçika, İspanya, Almanya, Slovenya ve Türkiye’den 7 ortağın katılımıyla oluşturulan GYMNASIUM PLUS konsorsiyumunda programın 13.  döneminde aracı kuruluş olarak yer almaktadır.

Program kapsamında 60 gencin iş başı eğitim için yurtdışına gönderilmesine ve 10 gencin de ülkemize gelmesine aracılık edilecektir. Programa başvuru için son tarih 29 Şubat 2027'dir. Ancak programda belirtilen hedeflenen sayıya ulaşıldığı takdirde programa başvuru için son tarih erken kapatılabilecektir.

Kimler katılabilir?

• Kendi işini açmayı ciddi olarak düşünen veya son üç yıl içinde açmış olan girişimciler. (Yeni Girişimciler)

• Bir AB ülkesinde 3 yıldan fazla deneyime sahip bir KOBİ'yi yöneten deneyimli girişimciler. (Ev Sahibi Girişimciler)

Programın Avantajları

Genç Girişimciler için Erasmus, Avrupalı girişimci adaylarına Avrupa'da küçük bir işletme kurmak ve/veya başarılı bir şekilde işletmek için gerekli becerileri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Yeni girişimciler, 1 ila 6 aylık bir süre boyunca birlikte kaldıkları ve iş birliği yaptıkları deneyimli bir girişimciyle bir araya gelerek bilgi ve iş fikirleri alışverişinde bulunurlar.

Konaklama kısmen Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir.

Yeni Girişimci: Yeni girişimcilere ya da girişimci adaylarına program kapsamında, başka bir Katılımcı Ülkedeki küçük veya orta ölçekli bir işletmede iş başı eğitiminden yararlanma imkanı sunulur.  Bu, girişimin başarılı bir şekilde başlamasını kolaylaştıracak veya yeni girişiminizi güçlendirecektir. Ayrıca yeni pazarlara erişim, uluslararası iş birliği ve yurt dışındaki iş ortaklarıyla potansiyel iş birliği olanaklarından da yararlanabilirsiniz.

Ev Sahibi Girişimci: Ev sahibi bir girişimci olarak, program sayesinde işiniz konusunda motive olmuş yeni bir girişimcinin taze fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Sizin hakim olmadığınız bir alanda uzmanlaşmış becerilere veya bilgiye sahip olabilir ve bu da sizin bilgilerinize katkı sağlayabilir.

Programa Başvuru

Programa başvurmak için: https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-entrepreneurs/registration

Program başvuru yaparken yeni girişimci veya ev sahibi girişimciden hangisi olduğunu belirterek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Bu işlemi yapıp profil oluşturduktan sonra IO (Intermediary Organization) olarak ADA’nın (Ankara Kalkınma Ajansı-Ankara Development Agency) seçilmesi durumunda başvurular tarafımızca incelenecek olup bu aşamadan sonra süreci birlikte ilerleteceğiz.

Programla ilgili detaylı bilgi için program web sitesi: https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/

Program Rehberine ulaşmak için:

https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/upload/Programme%20Guide%20EN,%20Update%20Mar%202023.pdf

Yeni Girişimciler için program broşürü

Ev Sahibi Girişimciler için program broşürü

Programla ilgili ek sorularınız olması durumunda eye@ankaraka.org.tr üzerinden haberleşebiliriz.


Yayın Tarihi : 20.03.2024 / Okunma Sayısı : 601
İLETİŞİM
Macun Mahallesi 171. Cadde No:4 Yenimahalle / ANKARA
T : +90 312 327 00 00 (pbx)      F : +90 312 324 08 57      E-Mail : info@ankaratb.org.tr