Üye Girişi
ATB BİLGİ PANELİ
Mobil Linkler
ETKİNLİK TAKVİMİ
BORSAVİZYON
Borsavizyon Dergisi
ANKET
Memnuniyet Anketi
Üye Memnuniyet Anketi
SERTİFİKALAR
LİNKLER
Türk dünyasının iş insanları Karabağ`ın imarı için Şuşa`da buluştu

16.09.2022 / Şuşa / Karabağ


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ile beraber, Türk İş Dünyası Forumu’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan Özbekistan ve Macaristan’dan iş insanlarının yer aldığı Forum’da, ekonomisi hızla gelişen Azerbaycan'ın cazip iş ve yatırım imkanları sunduğunu ifade etti.​

Hisarcıklıoğlu, 2. Karabağ Savaşı'ndan sonra bölgede kalıcı barış ve huzur için büyük bir fırsat doğduğunu belirterek şöyle devam etti: "Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte, Türk dünyası olarak bölgenin gelişmesi, huzurun kökleşmesi için üzerimize düşenleri yapmaya hazırız. Bu iş birliği ve destek mesajımız için bir kez daha buradayız. Şimdi Karabağ'ı ve Şuşa'yı da Bakü ve diğer Azerbaycan şehirleri gibi parlayan bir yıldız yapmak bizim elimizde."

Tarımdan turizme, gıdaya, sanayiden bilişime kadar Karabağ'ın çekim merkezi yapılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Nahçıvan'la Bakü'yü birbirine bağlayacak Zengezur Koridoru'nun ticaretinin gelişmesine büyük katkılar sağlayacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, Türk dünyası olarak, 1,1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 560 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ve 160 milyonluk nüfusa sahip olduklarını hatırlatarak "Sadece bu rakamlar bile bir araya geldiğimizde nasıl büyük bir küresel güce dönüşebileceğimizi göstermektedir. Bu gücü harekete geçirmek için önce aramızdaki iktisadi entegrasyonu artırmalıyız. Bu da daha fazla ticaretle mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ticaretin artırılması için ülkeler arasında tercihli ve serbest ticaret anlaşmaların imzalanması, yatırımcıları çekilmesi için uluslararası standartta bir tahkim imkanı sağlanması ve gümrükte geçişlerin hızlandırılması gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Hazar Denizi gibi çok önemli bir geçiş noktasını, daha aktif ve daha az maliyetli şekilde kullanmalıyız. Trans Hazar Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşasına bir an önce başlamamız gerekli. Birbirimize yönelik, geçiş kotalarını da kaldırmalıyız. Kardeşler birbirine kota koymaz. Daha fazla ticaret, daha fazla girişimciyle ve daha güçlü özel sektörle sağlanır. Ülkelerimizdeki girişimciliği ve özel sektörü geliştirmek için de güçlü odalara ihtiyacımız var. Türkiye bu konuda önemli başarılara ve tecrübeye sahip. Bunları da sizlerle paylaşmaya hazırız. Lütfen oda reformu çalışmalarımızı bir koordinasyon içinde yapalım. TOBB bu konuda tüm olanaklarını seferber etmeye de hazırdır. Her şey kardeşlerimiz için."RESİMLER

Yayın Tarihi : 16.09.2022 / Okunma Sayısı : 244
İLETİŞİM
Macun Mahallesi 171. Cadde No:4 Yenimahalle / ANKARA
T : +90 312 327 00 00 (pbx)      F : +90 312 324 08 57      E-Mail : info@ankaratb.org.tr