Üye Girişi
ATB BİLGİ PANELİ
Mobil Linkler
ETKİNLİK TAKVİMİ
BORSAVİZYON
Borsavizyon Dergisi
ANKET
Memnuniyet Anketi
Üye Memnuniyet Anketi
SERTİFİKALAR
LİNKLER
ATB Başkanı Yavuz, Club Demeter Heyeti ile TOBB ev sahipliğinde bir araya geldi

15.04.2024 / Ankara

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, Fransız Tarım Briliği Club Demeter Heyeti ile TOBB ev sahipliğinde bir araya geldi.

Toplantının açılışında konuşan Yavuz, TOBB olarak Fransa – Türkiye ilişkilerine büyük önem verdiklerini, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Lejyon dö-nor Madalyası taşıdığını, karşılıklı işbirliği, AB Yeşil Mutabakatı gibi konuların yanına tarım alanında da işbirliği için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Tarımın Türkiye Ekonomisinde %7’lik bir paya sahip olduğunu belirten ATB Başkanı Yavuz, “Tarımsal hasılada Avrupa’da ilk sıradayız, dünyadaysa ilk 10 ülke içindeyiz. Yaklaşık 190 ülkeye 30 milyar Avro civarında tarımsal ürün ihraç etmekteyiz. Fransa’nın AB içindeki tarım gücünü hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla, Türkiye-Fransa ilişkilerinde “tarım” sektörünün ciddi bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz” dedi.

Tarım ve Gümrük Birliği modernizasyonu müzakerelerinin başlatılmasında destek beklediklerini belirten Yavuz, Fransız heyetle vize sorununa da istişare etti.

Club Demeter Başkanı Jean-François Isambert de Club Demeter'in,tarım sektörü ve sanayisindeki belirleyici aktörleri bir araya getiren bir topluluk olduğunu belirterek, tarım konusunda gelişme gösteren alanları izlemeye devam ettiklerini söyledi.

Türkiye'de ticari bir amaçla bulunmadıklarına işaret eden Isambert, iki ülke arasındaki ticaret hacminin büyüme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

Isambert, Ankara'nın ardından Adana ve İstanbul'da da temaslarda bulunacaklarını bildirdi.RESİMLER

Yayın Tarihi : 15.04.2024 / Okunma Sayısı : 105
İLETİŞİM
Macun Mahallesi 171. Cadde No:4 Yenimahalle / ANKARA
T : +90 312 327 00 00 (pbx)      F : +90 312 324 08 57      E-Mail : info@ankaratb.org.tr